Uključite li u svoje tjelesne aktivnosti trening s utezima, jačate mišiće, poboljšavate zdravlje kostiju, fleksibilnost i još mnogo toga.
Poboljšava zdravlje kostiju
Dizanje utega ne utječe samo na mišiće – ono utječe i na kosti. Na primjer, kada izvodite pregib, vaši mišići povlače kosti vaše ruke. Stanice unutar tih kostiju reagiraju stvaranjem novih koštanih stanica, tvrde znanstvenici. S vremenom, kosti postaju jače i gušće. Ključ je u dosljednosti, jer istraživanja dokazuju da dizanje teških utega tijekom vremena ne samo da održava koštanu masu, već čak može izgraditi novu kost, posebice kod rizičnih skupina ljudi, kao što su žene u postmenopauzi. Govoreći o očuvanju i izgradnji koštane mase, možemo reći da je pravilno planirano vježbanje s opterećenjem najbolja prevencija odosteoporoze, kao i izuzetno važan i koristan alat u njezinoj rehabilitaciji.
Pojačava snagu i izdržljivost
Uz vježbe s opterećenjem postaje se jači, što ujedno omogućuje i lakše obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Također, mišići ojačane treningom s opterećenjem, poboljšavaju performanse u sportovima koji zahtijevaju snagu, izdržljivost i brzinu.
Smanjuje masno tkivo i sagorijeva kalorije
Tjelovježba s opterećenjem pozitivno utječe na metabolizam i smanjenje potkožnog masnog tkiva, pa tako učinkovito smanjuje pretilost. Dokazano je da vježbanje s opterećenjem, osim što direktno troši kalorije, omogućuje tijelu da ima ubrzan metabolizam i satima nakon samog treninga. Na taj način povećava se ukupna kalorijska potrošnja koja omogućuje nam da lakši gubitak kilograma i regulaciju tjelesne mase. A gubeći masno tkivo i gradeći jače i veće mišiće, stvara se snažniji i vitkiji izgled.
Smanuje rizik od kardiovaskularnih bolesti
Kada je vježbanje s opterećenjem kombinirano s aerobnim treningom, postižu se mnogo veće dobrobiti za zdravlje kardiovaskularnog sustava nego kada se primjenjuje samo izolirani aerobni trening.
Sprječava ozljede
Vježbanje s opterećenjem može smanjiti rizik od ozljeda. Ovakav trening pomaže poboljšava snagu, raspon pokreta i pokretljivost mišića, ligamenata i tetiva. Na taj način ojačana je snaga oko glavnih zglobova kao što su koljena, kukovi i gležnjevi te pružena dodatna zaštita od ozljeda. Trening s utezima može pomoći i u ispravljanju mišićne ravnoteže.
Osigurava veću fleksibilnost
Trening s opterećenjem može učiniti osobu fleksibilnijom, unatoč suprotno uvriježenim mišljenjima. Vježbe s opterećenjem povećavaju raspon pokreta zglobova te osiguravaju veću mobilnost i fleksibilnost. Osim toga, osobe sa slabijim mišićima obično imaju niži raspon pokreta i fleksibilnost.
Utječe na rast samopouzdanja
Dizanje većih utega - i jačanje snage kao rezultat - dolazi s velikim povećanjem samopouzdanja, što bi mogla biti najveća prednost vježbanja s opterećenjem. Vaša snaga neće se pokazati samo u vašem tijelu, već i u vašem stavu. Isto tako, znanstveno je dokazano da vježbanje s opterećenjem smanjuje depresiju i anksioznost, poboljšava kognitivne funkcije, pozitivno utječe na poboljšano funkcioniranje središnjega živčanog sustava koje je povezano s mentalnim zdravljem.
„Da“ vježbanju s opterećenjem
Vježbanje s opterećenjem jednostavan je i izrazito učinkovit način za poboljšanje kvalitete života, produljenje životnog vijeka, bolji izgled i veću snagu. Važno je zbog toga ovakav način tjelovježbe uklopiti u svoju dnevnu rutinu. Brojne su prepreke na koje različiti ljudi nailaze (manjak vremena, ograničen pristup opremi i slično), ali i njih je moguće prebroditi.