Osnovne vještine prve pomoći su ključne. Pogledajte naše kratke videozapise o prvoj pomoći i bit ćete sposobni reagirati u hitnim situacijama, znati o pet W tijekom poziva hitnoj pomoći, naučiti kako tretirati malu ranu u svakodnevnom životu.
Kako reagirati ako se dogodi nesreća
Nesreće se obično dogode kad se najmanje nadate. A ako morate dugo razmišljati o tome što učiniti, mogli biste izgubiti dragocjeno vrijeme. Zato je ključno imati na umu relevantne korake za prvu pomoć. Iz tog razloga pripremili smo najvažnije informacije prve pomoći kako reagirati:
1. Ostanite mirni i potražite pomoć osobe koja je staratelj
Ima li odraslih ili staratelja u blizini? Recite im što se dogodilo i zamolite ih za pomoć. Pobrinite se da razumiju hitnost situacije.
2. Zaštitite se i osigurajte područje
Bez obzira na prirodu nesreće, nemojte se izlagati opasnosti i pobrinite se da osiguravanjem područja drugi neće biti ozlijeđeni - naravno, bez izlaganja sebe opasnosti.
3. Nazovite hitnu pomoć ako je potrebno
Saznajte više u našem videu "Kako uputiti hitni poziv".
4. Zbrinuti ozlijeđenog
Procijenite situaciju i vidite kako se možete pobrinuti za situaciju. Možda ozlijeđenom treba gips, može mu se pomoći da se smjesti u udobniji položaj ili imati nekoga tko će ga smiriti i uvjeriti da će sve biti u redu.
5. Obavijestite hitnu pomoć po dolasku
Po dolasku hitne pomoći ukratko obavijestite bolničare o stanju ozlijeđene osobe i kako je došlo do nesreće.
Kako nazvati hitnu pomoć
U opasnim situacijama ili u slučaju teških ozljeda, važno je da, uz mjere prve pomoći, odmah pozovete hitnu pomoć i potražite liječničku pomoć. Za vaše učenje prve pomoći najvažnije je da slijedite pet pitanja kako biste bili sigurni da kontrolni centar doista ima sve informacije koje su mu potrebne za pružanje optimalne skrbi za ozlijeđenu osobu.
1. Gdje?
Gdje se dogodi točno hitan slučaj? Što je opis bolji i precizniji, hitne službe mogu prijeći na mjesto događaja. Netko bi također trebao uputiti hitne službe na pravo mjesto.
2. Što?
Ukratko opišite okolnosti nesreće, kako bi se mogla odabrati odgovarajuća hitna radna grupa i vozilo.
3. Koliko je ozljeđenih ljudi?
Navedite broj ozlijeđenih osoba, kako bi pozivni centar mogao osigurati dovoljan broj radnih snaga i dovoljan broj pogođenih vozila.
4. Koje ozljede?
Opišite vrstu ozljeda, kako bi se moglo odabrati pravo hitno vozilo (hitna pomoć ili spasilački helikopter).
5. Čekaj!
Ne spuštajte slušalicu. Pričekajte dodatna pitanja koja pozivni centar može imati. Možda postoje neka pitanja koja još nisu razjašnjena. Razgovor će prekinuti pozivni centar tek kada se odgovori na sva pitanja. Dispečer pozivnog centra može vam dati upute za pomoć hitnim službama.
Kako tretirati ranu
Male rane i manje ozljede mogu se dogoditi svaki dan, ali važno je reagirati u skladu s tim i osigurati da se i manje rane ne inficiraju. Zato je Hansaplast pripremio najvažnije informacije o prvoj pomoći za pravilno liječenje.
1. Utješite ozlijeđene
Mirno razgovarajte s ozlijeđenom osobom i ponudite joj svoju pomoć.
2. Pobrinite se za ranu
Nabavite pribor za prvu pomoć, operite ruke i stavite rukavice za jednokratnu upotrebu. Očistite ranu kako biste je zaštitili od prljavštine i bakterija. Pokrijte ranu zavojem ili flasterom. Važno: Manja rana uskoro će prestati krvariti. Ako nastavlja, stavite još jastučića od gaze, pritisnite ranu i potražite savjet liječnika.
3. Obavijestite skrbnika
Pobrinite se za ozlijeđenu osobu i uvijek obavijestite odgovornu osobu.